خانه > مردم هزاره, بیانیه, رهبر و مردم, سیاست > پیام استاد حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در پیوند با شانزدهمین سالگرد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری

پیام استاد حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در پیوند با شانزدهمین سالگرد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری

بسمه تعالی:

همگام با تحولات زندگی انسان و تکامل آن در عرصه های مختلف علمی،تکنولوژیکی، سیاسی و اجتماعی . جهان دچار تغییر و مناسبات سیاسی واجتماع انسانی بر مبنای معادلات نوین استوار گردیده است. واژه های جدیدی که در دنیای معاصر خصوصا در قرن 21 وارد فرهنگ سیاسی و حقوق جهانیان گردیده.
مانند حقوق بشر، حقوق زن، حقوق اطفال، هویت ها ،حق انتخاب،حق تعیین سرنوشت، آزادی بیان و اندیشه، فضای زندگی را چنان تغییر داده است که در نتیجه آن میتواند اقلیت ها در کنار اکثریت ها، و سرانجام انسانهااز هر رنگ، پوست، خون و زبان میتواند در یک جغرافیای سیاسی بر مبنایاحترام به حقوق همدیگر و رعایت حق و عدالت با هم زیست کنند و مناسباتمیان خود شان را از طریق رأی دهی و تدوین قوانین انسانی تامین کنند وحکومت های شان مظهر اراده مردم باشند.

اما با تأسف فراوان باید گفت که در جنب این حرکتهای عظیم بشری بسوی مناسبات نوین و انسانی استثناءاتی نیز وجود دارد و حوزه های خاص هم هستند که در آن مناسبات حکومت ها با ملت ها و کتله های انسانی را که با هم زیست میکنند معیارهای قبیله ای و سنت های قرون وسطایی تعیین میکنند که شما نمونه های آن را در برخورد برخی از حکومت های دیکتاتور حاکم بر کشورهای عربی اسلامی در آسیا و آفریقا ملاحظه مینمایید قتل عام مردم مسلمان و بیدفاع لیبی بدست حاکم مست و دیوانه آن معمر القذافی یک نمونه ای از این مناسبات ظالمانه و غیر انسانی است.

افغانستان حوزه دیگری از جهان بزرگ است که درآن جدال میان مناسبات نوین انسانی از یکسو و سنت های قبیله ای و برتری جوئی های خونی و زبانی، انحصار طلبی و تمامیت خواهی ا ز سوی دیگر، از نیم قرن بدینسو دوام دارد.

من فکر میکنم اولین عصیان مدنی برای تغییر این مناسبات ظالمانه از مبارزات عدالت طلبانه و آزادی خواهانه علامه شهید سید میر اسماعیل بلخی وهمفکرانش در برابر سلطنت مطلقه آغاز شد که میگفت: نور جمهوریت مقصود شرق ای یگانه طالع مسعود شرق واین جدال مقدس در مراحل مختلف بعدی به اشکال گوناگون تا امروز دوام کرد.

دو دهه قبل تر از امروز پرچم عدالت خواهی و برابری ملی را پیشوای شهید استاد عبدالعلی مزاری بر افراشت و خواستار تغییر در مناسبات ظالمانه ایحاکم بر کشور بود.

او با مطرح کردن مقوله های چون مشارکت ملی، حضور اقوام به تناسب شعاع وجودی شان در ساختار نظام ، شکستن انحصار طلبی و تمامیت خواهی، شتاب نوینی را در روند مبارزات مدنی مردم افغانستان رقم زد .

سرانجام 16 سال پیش این پرچم سبز و بلند عدالت خواهی در یک تهاجم نا برابر پاسداران جور و جهل، ظلم و نابرابری با حمایت بیگانه گان به خون کشیده شد و آن سرو بلند عدالت خواهی به خاک افتاد و جام شهادت نوشید اکنون 16 سال است که این پرچم به خون نشسته بر دوش یاران در کنار دیگر ابناء آزادة این سرزمین در جای جای خاک وطن و بر دوش جوانان مهاجر این سرزمین در دیگر نقاط جهان در اهتزاز است.
مردان و زنان عدالت خواه این آب و خاک از هر قوم و زبان این ندای آسمانی مکتب را زمزمه میکنند که ( ان اله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم) که از طریق تغییر اندیشه وجان می خواهند جهان را تغییر دهند.

دهه نوین سیاسی کشورمان که با شکست لشکر جهل طالبان و به میان آمدن دولت حکومت موقت مشارکت ملی آغاز شد ، نوید دهنده این پیام بود که بعد از این مناسبات میان حکومت و ملت و میان اقوام این سرزمین عادلانه و بر اساس حق شهروندی و معیار های دموکراسی خواهد بود اما طولی نکشید که باز حاکمیت معیار های قبیله ای و سنت های جاهلیت را بر موازین جدید ترجیح داد و این معیار دو گانه و توام با تضاد ، یک گام بسوی سنت و یک گام بسوی تجدد کشور ما را قریب یک دهه است که در کام تنور داغ جنگ نگه داشته است .

تلاش بی حاصل حاکمیت برای جلب رضایت طالبان و تروریستان یا به عبارت دیگر طالبانیزه کردن افغانستان موجب ضیاء وقت و سرمایه ملت و جامعه جهانی شده است و نیز دامنه جنگ را گسترده تر ساخته و موجب ان شده است که با عدم
تفکیک میان مردم و تروریستان تلفات ملکی سیر صعودی خویش را طی نموده و هرروز به اثر نبود یک استراتیژی کار ساز شاهد اشک و خون در کشور باشیم.

از سوی دیگر تلاش پی گیر حاکمیت در جهت تثبیت برتری قومی و تبعیض نژادی وتصفیه های قومی و سیاسی در سطح وزارت خانه ها و سایر بدنه نظام و تمرکز پست های کلیدی در دست یک قوم همه ارکان نظام را دچار رکود و بی اعتمادی ملی را روز به روز عمیق تر ساخته است.

اما یاران : علی رغم این تلاش های ظالمانه برای تلف کردن حق مردم و تثبیت حاکمیت تک قومی کاروان آزادی ، عدالت و برابری همچنان در حرکت است بشتابید با وحدت و یکدلی این روند خروشان را حمایت کنید ما برای احقاق حق شما و بر پایی درفش آزادی همچنان بر پا ایستاده ایم زنده باد آزادی وبرابری.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
حاجی محمد محقق
رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان

تاریخ : 1389/12/15

برای خواندن انگلیسی این پیام لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید:

THE MESSAGE OF USTAD MOHAMMAD MOHAQIQ, LEADER OF THE ISLAMIC UNITY PARTY OF THE PEOPLES OF AFGHANISTAN IN RELATION TO THE 16TH MARTYRDOM ANNIVERSARY OF SHAHEED USTAD ABDUL ALI MAZARI

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s