خانه > مردم هزاره, ویدیو, اروپا, خبر, رهبر شهید بابه مزاری, عکس > از شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری و یارانش در شهر لندن تجلیل به عمل آمد

از شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری و یارانش در شهر لندن تجلیل به عمل آمد

از شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد مزاری و یارانش روز یکشنبه ۱۳ مارچ، با حضور گسترده مردم، شخصیتهای علمی، فرهنگی و اجتماعی در شهر لندن تجلیل به عمل آمد.

مراسم با تلاوت قران مجید توسط آقای صالحی آغاز شد. سپس آقای بیدار فیاض دو قطعه شعر زیبایی را در وصف رهبر شهید سرودند و بعد از آن پیام خانواده رهبر شهید استاد مزاری توسط روح الله یعقوبی خوانده شد.

لیاقت علی هزاره اولین سخنران این مراسم بود. او ضمن تسلیت به مناسبت شانزدهمین سالگرد بابه ی شهید بر وجود سازمانها و انجمن های فعال در جامعه هزاره تاکید کرد و ارتباط میان این انجمن ها با انجمن های اقوام مختلف را یک چیز ضروری دانست.

خواهر نیلاب فولاد قطعه شعر زیبا و پر محتوایی را در وصف رهبر شهید سرود و بعد حاجی مرزوق علی با خواندن بعضی از پیامها و دیدگاه های استاد مزاری شهید، بر وحدت، برادری و برابری میان کل اقوام تاکید نمود.

خواهر لطیفه حسینی در مقاله ی خویش به زبان انگلیسی از استاد مزاری به عنوان یک قهرمان و رهبر عدالتخواه یاد کرد که به حقوق انسانها احترام و به دوستی و برادری میان اقوام مختلف تاکید می ورزیدند.

در این مراسم همچنین پیام سلطان علی کشتمند توسط رحیم نعیم خوانده شد. در این پیام آمده بود: مزاری نه تنها برای قوم خویش بلکه برای همه ی ملیتها و اقوام ساکن در افغانستان فکر می کرد و می گفت که نباید اقوام به حاشیه رانده شوند. کشتمند در این پیام بر نزدیکی همه ی اقوام افغانستان در کنارهم تاکید کرد.

یاسین رسولی پژوهشگر مسایل سیاسی نیز در مقاله ای خویش وضع کنونی افغانستان را بهتر از گذشته توصیف کرد. او به افغانستانی به سوی دمکراتیک رفتن، رشد قابل توجه جوانان هزاره در عرصه های علمی و فرهنگی، علاقه بیش از حد دختران هزاره به درس و پیوستن به اردوی ملی اشاره کرد و گفت که ده سال برای تغییر اجتماعی زمان زیادی نیست و در دهه ی پیش و رو باید روی تغییر ذهنیت ها کار صورت بگیرد. آقای رسولی افزود که گذشته را اگر نمی توانیم فراموش کنیم حد اقل می توانیم از آن بگذریم. همچنان تغییر مثبت در جامعه صورت بگیرد و به نسل جوان فرصت داده شود تا وارد عرصه های سیاسی، اجتماعی گردند.

در ادامه آقای شریف سعیدی شاعر توانمند کشور، از خاطرات خود با شهید ابوذر غزنوی و اخلاصی برای حاضرین بیان نموده و از شجاعت، فریاد، اخلاص، هوشمندی و صداقت یاران بابه ای شهید تمجید و توصیف کرد. او به ساده زیستی استاد شهید مزاری اشاره نمود و افزود که بابه مزاری به حقوق زنان احترام و به آزادی بیان ارج می گذاشت و به مسایل فرهنگی توجه خاص داشت.

وحیدالله سخی زاده از دیگر سخنرانان این مراسم بود که روی موضوع افغانیزه شدن سیاست در افغانستان صحبت نموده گفت: دیدگاههای استاد مزاری می تواند الگوی خوبی باشد برای افغانیزه شدن سیاست در افغانستان. شعارهای مزاری بر اساس واقعیتهای تلخ افغانستان بود و نشأت گرفته از کشور های خارجی نبود. امروز هم اگر ما بخواهیم به سوی افغانیزه شدن سیا ست در افغانستان حرکت کنیم باید حرکت ها و اصلاحات سیاسی با اندیشه های جوانان ما صورت بگیرد، چیزی که استاد مزاری در آن زمان می خواست.

در ادامه مریم عطایی مقاله اش را برای حاضرین خواند و به تعقیب آن فرهاد هجران آهنگ غمگینی را عنوانی «در جاده ای پر خطر رهبر گم کرده ایم» اجراء نمود و بعد فیلمی از سخنان رهبر شهید به نمایش گذاشته شد.

حمزه واعظی نویسنده و پژوهشگر مسایل سیاسی افغانستان ضمن ابراز تسلیت شانزدهمین سالگرد رهبر شهید، بر تغییر ذهنی نسبت به پدیده ی حکومت، افزایش بینش جمعی توسط رسانه ها و اطلاعات عمومی، نحوه ی بینش خبرگان، فرهنگ مشترک ملی و تعریف مشترک از منافع ملی اشاره نمود و افزود که چهره های از نسل نو باید ظهور نما شوند و همچنین به خورده فرهنگهای قومی احترام و تأمل صورت بگیرد.

در بخش میزگرد و گفتگوی مراسم، روی مسایل جایگاه قومیت در حکومت فعلی و اینکه چگونه می توانیم به سوی ملی شدن حرکت کنیم بحث شد. میزبان برنامه گفتگو داکتر شاران بود و میهمانان برنامه حمزه واعظی، داوود ناجی، پروفیسور لعلزاد و محیب مدثر بودند.

داوود ناجی گفت: اگر آینده افغانستان با میکانیزم های کهنه پیش برود ما شاهد هیچگونه پیشرفت و تحولی در افغانستان نخواهیم بود . به عقیده ای او نهادهای که دولت را شفاف می سازد مثل لوی جرگه، شوراهای ولایتی و کمیته مستقل نظارت بر انتخابات، باید تقویت گردند و به آنها صلاحیت اجرایی داده شود.

پروفیسور لعلزاد حکومت فعلی را منحصر به قوم خاص دانست و افزود: امروز تنها یک قوم بر دیگران حکومت می کند که حتی با زور می خواهد زمینهای دیگر اقوام را تصاحب کند در حالیکه هیچ قومی در افغانستان بیش از ۳۰% از جمعیت کل را ندارد و در حال حاضر مشارکت ملی وجود ندارد. در آخر او تاکید کرد تا معیارهای شایستگی و ضابطه ای به وجود نیاید، مسایل حزبی، قومی و مذهبی وجود خواهد داشت.

محیب مدثر نیز به نقض حقوق دیگر اقوام توسط دولت فعلی اشاره کرد و گفت: اگر اوضاع به همین روند پیش برود اقوام غیر پشتون هیچگاه به قدرت رهبری نمی رسند. مدثر تنها راه برون رفت از این معضل را به رسمیت شناختن حقوق شهروندی دانست.

در آخر حمزه واعظی گفت که باید پدیده ی شهروندی در نظام به وجود بیاید و همه ی اقوام به سمت این پدیده حرکت کنند.

آقای حمزه واعظی در حال سخنرانی

خواهر نیلاب فولاد در حال سرودن شعر زیبا و پر محتوایش

حاضرین در مجلس

روح الله یعقوبی در حال خواندن پیام خانواده رهبر شهید

آقایان حمزه واعظی و شریف سعیدی در میان حاضرین

رحیم نعیم در حال خواندن پیام سلطانعلی کشتمند

حاضرین در مجلس

لیاقت علی هزاره در حال سخنرانی

مریم عطایی در حال خواندن مقاله

آقای شریف سعیدی در حال سخنرانی

آقای شریف سعیدی در حال سخنرانی

آقای وحید سخی در حال سخنرانی

حاضرین در مراسم

حاجی مرزوق علی در حال سخنرانی

آقایان حمزه واعظی، داوود ناجی، شاران، پروفیسور لعلزاد و محیب مدثر در حال بحث گفتگو

حاضرین در مراسم

فرهاد هجران در حال اجرای آهنگ (در جاده ای پر از خطر رهبر گم کرده ایم)

داوود ناجی و داکتر شاران در میزگرد

حاضرین در مراسم

بیدار فیاض در حال سرودن شعر بسیار زیبایش

حاضرین در مراسم

عکس ها از عبد الخالق علیزاده عکاس و نقاش

ویدیو از محمد خان حسینی، فیلمبردار

تشکر از زحمات و تلاشهای زیاد هر دو دوست عزیز، خالق علیزاده و محمد خان حسینی که در بخش گزارشهای تصویری ما را یاری می رسانند.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s